sobota, 27 sierpnia 2016

Recenzje...#29

"Służąca"
Ocena: 4,5/5

Ta książka naprawdę długo na mnie czekała i jestem szczęśliwa, że ją wybrałam i mogłam pozwolić sobie na kilkanaście godzin z tą lekturą.

Historia dotyczy dwóch młodych kobiet, jedna z nich to Josephine, ciemnoskóra służąca, która żyła w XIX wieku i Liny, współczesnej ambitnie pnącej się w karierze prawniczki, która dostaje pewne tajemnicze zlecenie, a tym samym natrafia na ślad Lu Anne Bell, malarki, właścicielki Josephine.

Akcja książki jest podzielona na dwie historie, poznajemy jeden dzień z życia Josephine, która opowiada o wszelkich trudnościach, ale także problemach i cierpieniach swojej pani. Następnie mamy możliwość poznać Linę Sparrow, która najpierw powoli, a później z uporem maniaka drąży temat wokół spraw niewolnictwa, szukając idealnej osoby, a raczej historii, która poruszyłaby społeczeństwem. Tym sposobem trafia na malarkę, znaną artystycznemu społeczeństwu, której obrazy mają zawisnąć w jednej z galerii.

Książka zachwyca swoją tematyką oraz formą przekazu. Jeden dzień z życia Josephine oraz jej wspomnienia są wplecione w kilka dni, a nawet tygodni z życia Liny Sparrow, która docieka prawdy. Minusem tej książki jest zbytnia dbałość o szczegóły, która zakrawa o fanatyzm. Autorka opisuje wszystko, to co jest istotne oraz to, co nie ma najmniejszego wpływu na toczącą się akcję. Duża ilość stron może odstraszyć, w dużej mierze są tam niepotrzebne opisy pomieszczeń i przedmiotów, aniżeli sytuacji czy zachowań bohaterów.

Mimo wad książki warto sięgnąć po tę pozycję. Dostarczy ona refleksji: nad minionym życiem, nad problemami, które dotykały ciemnoskórych osób, może otworzy oczy niektórym z Was i uzupełni Waszą wiedzę, na pewno skupicie się nad postrzeganiem stereotypów i nad narzucaniem przez społeczeństwo jednotorowego myślenia i postępowania tak, jak karzą Wam rządzący.

Książka porusza wiele istotnych kwestii: niewolnictwo, rolnictwo, małomiasteczkowość, stereotypy, małżeństwo, sąsiedztwo, pomoc, bezinteresowność, empatia, tolerancja i wiele innych istotnych spraw.

4 komentarze:

 1. Takie książki często są potrzebne. Ludzie niekiedy nie rozumieją, ile dostali od życia i po prostu je marnują. Myślę, że tematyka mogłaby zaintrygować niejednego czytelnika. :)
  Świetna recenzja. Niby krótka, a intrygująca - brawo. :D

  Pozdrawiam Cię naprawdę gorąco,
  Izzy z Heavy Books

  OdpowiedzUsuń
 2. Aktualnie "siedzę" w podobnych tematów, bo zagłębiam się w historię jazzu. Ludzie nie zdają sobie sprawy jak rozległym tematem jest niewolnictwo i nie doceniają swojej wolności.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się ciekawa lektura, już ją mam ;-) mm

  Pozdrawiam.

  www.molinkaksiazkowa.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam dotąd o tej książce. Wydaje się ona taka... mądra, z której wiele można się nauczyć.
  Pozdrawiam!
  Matrix25 ^^
  http://magia-ksiazek-recenzje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Zainspiruj mnie... :)