sobota, 3 września 2016

Recenzje...#32

"Tajemnica mojej matki" Jenny L. Witterick,
Wyd. Dom Wydawniczy REBIS, str. 184,
Ocena: 5/5
Banalnie cieniutka książeczka, która mogłaby być tą zupełnie zapomnianą i zakurzoną, leżącą pomiędzy opasłymi tomiszczami. Niczym nie wyróżniająca się okładka, ciemne tło, smutne, zamyślone dziecko... jedynie tytuł może intrygować... i to on zadecydował o tym, że sięgnęłam po tę książkę.

Historia opowiada o kilku rodzinach, a dokładnie o trzech rodzinach i jednym Niemcu. Główną bohaterką jest Franciszka Halamaj, Polka, która odeszła od swojego męża, aby ponownie osiedlić się w Polsce. Wybrała miejscowość Sokal, gdzie kupiła dom i kawałek ziemi, na której uprawiała warzywa i hodowała kury. Sądziła, że uciekając z Niemiec uniknie wojny, że oddali się od słownej przemocy i od okrucieństwa, jakie Niemcy stosują wobec innych narodów. Nic bardziej mylnego, Franciszka wraz ze swoją córką Heleną i synem Damianem trafiła w sam środek niemieckich działań, chociaż na samym początku ta strona Polski należała do Rosji.

Czytając tę książkę poznajemy wzruszającą historię pewnej kobiety, która bezinteresownie pomagała innym nie chcąc nic w zamian. Była odważna i stawiała czoła innym, wiedząc, że dobro zawsze zwycięża.

Książkę czyta się bardzo szybko, dzięki temu, że jest to krótka lektura, ale także jest to bardzo wciągająca historia, która ukazuje walkę o samego siebie i o innych. Porusza też kwestię cierpienia społeczeństw i miłości bliźnich. Znów jesteśmy w samym środku II wojny światowej, poznajemy problemy mieszkańców oraz ich poglądy na temat wojny. To, co jest najważniejsze: książka jest oparta na faktach historycznych. Jedynie wydarzenia zostały wykreowane przez autorkę, a cała reszta jest szczerą prawda.

Lektura dotyka takich problemów: II wojna światowa, empatia, stereotypy, miłość rodzicielska, poświęcenie czy tolerancja.

6 komentarzy:

 1. Będę miała ten tytuł na uwadze, bo tematyka jest w sam raz dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię książki o tematyce wojennej, ale tylko takie, które nie zanudzają suchymi faktami, a ukazują jakąś ciekawą historię. Widzę, że ta książka jest właśnie taka. Może to i dobrze, że jest cieniutka - zawsze fajnie się oderwać od ogromnych "kloców" i przeczytać coś krótkiego, co równie mocno na nas wpłynie i czegoś nas nauczy.
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzeczywiście tytuł może intrygować. Chętnie także przeczytałabym te książkę, ale nie mam pojęcia gdzie jej szukać, bo pierwszy raz spotykam się z tym tytułem:) Lubie książki o tematyce wojennej, takze jesli na nią kiedys wpadne to przeczytam.
  Pozdrawiam!
  (recenzentka-ksiazek.blogspot.com)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam ogromną chęć, aby sięgnąć po tę książkę, czuję, że przemówi do mnie, tematyka bardzo w kręgu moich zainteresowań. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Długo byłam oporna na książki z wojną , jakąkolwiek, w tle.. jednak.. chyba zmienię swoje podejście do tej tematyki... :)

  Pozdrawiam
  M.

  www.papierowybluszcz.blog.pl

  OdpowiedzUsuń

Zainspiruj mnie... :)