niedziela, 5 lutego 2017

#5 "Tajemniczy ogród"

Okładka: Twarda - książka jest dosyć ciężka, a to za sprawą cudownych ilustracji! Już okładka zapowiada, co może być w środku :) Takie wydanie jest naprawdę cudowne <3

Historia i bohaterowie: Główną bohaterką jest mała Mary, która wychowana w Indiach, jako sierota trafia do tajemniczego domu w Anglii, w którym mieszka jej wuj. Samotna istotka nie jest łagodnym dziewczęciem i każdej nowo poznanej osobie daje odczuć to, że czuję się od niej lepsza, a każdy powinien jej usługiwać. Początkowo Mary nie ma nic ciekawego do robienia, korytarze domu, w którym mieszka są bardzo długie, wiele pokoi stoi zamkniętych, wszędzie są pajęczyny, szczury i szare myszki. Mary nie czuje lęku, jest ciekawa tego, co czai się za zamkniętymi drzwiami i w opuszczonych pokojach... Powoli się otwiera, krajobraz Anglii zaczyna jej służyć, Mary zawiera nowe przyjaźnie, a także odkrywa pewien sekret, o którym wszyscy wiedzą, ale wcale o tym nie mówią. Dlaczego? - Nie chcą by Mary się dowiedziała o pewnym chłopcu.

Autorka: Frances Hodgson Burnett, angielska powieściopisarka. Zadebiutowała w 1877 roku, tworzyła powieści i dramaty, które poruszały problematykę społeczną. W skład jest twórczości wchodzi ponad 40 powieści - głównie dla dzieci, jak na przykład "Mały Lord""Mała księżniczka" czy przeze mnie omawiany "Tajemniczy ogród".


Wrażenia:
Ta książka nie jest tylko przeznaczona dla dzieci. Każdy dorosły powinien albo się z nią zapoznać albo do niej ponownie wrócić. Historia oparta na losach sieroty pokazuje, jak my dorośli czasem się zachowujemy, jacy niekiedy bywamy wobec samych siebie i drugiego człowieka. Ogród jest metaforą duszy - jeśli go zaniedbamy i przestanie kwitnąć, to i my tacy się staniemy - smutni, samotni, niechętni, leniwi, ponurzy. Mała Mary ma okropny charakter, jest rozpieszczona i wychowana w przeświadczeniu, że inni mają jej usługiwać. Swoim zachowaniem nie dopuszcza do powstania nici relacji pomiędzy nią, a kimś jeszcze. Nie zdaje sobie sprawy, że jej zachowanie to tylko pewna postawa wobec świata,
bo tak właściwie... w samym środku jest niewinną istotą,
która potrzebuje ciepła, miłości i zainteresowania.


Ekranizacja: Trzyma w napięciu, zwłaszcza w początkowych scenach, gdzie Mary przemierza korytarze dworu. Mała dziewczynka, ubrana w długą, białą koszulę kontrastuje z ciemnymi korytarzami, pajęczynami i zagraconymi pokojami. To po tym filmie, "Tajemniczy ogród" utkwił mi w pamięci, jako coś mrocznego, niedostępnego... Cieszę się, że w dzieciństwie obejrzałam ten film i mogłam do niego powrócić :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zainspiruj mnie... :)